EN İYİ ŞİRKETLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ


 • Broker olmayı düşünüyorsanız veya uluslararası ticarette yer almayı planlıyorsanız e-dış ticarette kullanılan belgeleri mutlaka bilmeniz gerekir.Çünkü bu belgeler olmadan ticaret yapmanız çok zor.Uluslararası ticaretin içinde bulunduğunuz sürece bu belgeler her zaman karşınıza gelecektir.Ama ne yazık ki bazı dış ticaret kurslarında bu belgelerden hiç bahsedilmemekte.Bu nedenle sizlere e-dış ticarette kullanılan belgeleri anlatmaya çalışacağız.

  E-Dış Ticarette kullanılan belgeler ve açıklamaları

  ( NCNDA, IMFPA, LOI, ICPO, SCO, FCO )

  LOI  (Letter of Intent – Niyet Mektubu) :

  LOI, alıcının satıcıya gönderdiği, sipariş hakkında ön bilgi veren, resmi niteliği bulunmayan bir belgedir.Bazı alıcılar LOI belgesini imzalamazlar.Bunlar genellikle agent dediğimiz ticaret acenteleridir.Bu tür bir LOI satıcı tarafından pek dikkate alınmaz.İmzalı ve ciddi olarak hazırlanmış olan LOI ler ise satıcının gözünde alıcının ne kadar ciddi olduğu yönünde bir izlenim bırakır.Fakat LOI nin bağlayıcılığı yoktur.Sadece resmi anlaşmaya doğru katedilen yolda bir basamaktır.

  LOI de ne gibi bilgiler yer alır?

  - Product – Ürün

  - Origin – Ürünün Menşei

  - Packing – Ürünü Paketleme Çeşidi

  - Port of Loading – Yükleme Limanı

  - Port of Destination – Varış Limanı

  - Quantity – Ne kadar ürün talebi ve kaç parti halinde olduğu

  - Payment Terms – Ödeme Koşulları

  Bu maddelere birkaç tane daha opsiyonel madde eklenebilir.Ama temel maddeler bunlardır.

  ICPO  ( Irrovacable Corporate Purchase Order - Dönülemez Ticari Alım Siparişi ) :

  LOI’ye göre daha ciddi bir belgedir. LOI yerine kullanılabilir. Alıcının ciddiliğini göstermesi açısından daha etkildir. İçeriğinde LOI deki bilgilerle birlikte alıcının banka bilgilerini de içerir.

  SCO ( Soft Corporate Offer – Ön Fiyat Teklifi )  :

  Genellikle LOI den önce alıcının fiyat teklifi istemesi sonucu gönderilir. Fakat bazen alıcı ve satıcının arasındaki prosedür gereği kullanılmayabilir.

  FCO ( Full Corporate Offer – Fiyat Teklifi ) :

  LOI veya ICPO ‘da belirtilen bilgilere ve koşullara göre hazırlanan, alıcıya fiyatın bildirildiği belgedir.Satıcı tarafından alıcının ismine düzenlenir ve satıcı tarafından imzalanır.

  NCNDA/IMFPA ( Non-Circumvention Non-Disclosure Agreement – Geri Dönülemez ve Değitirilemez Komisyon Anlaşması ) :

  Alıcı ve satısı arasındaki intermediary denilen unsurların komisyonlarını garanti eder.Tarafların hakları uluslararası mahkemeler ve ticaret kurulu mahkemeler tarafından güvence altına alınır.Satıcı, alıcı ve diğer ticari unsurlar tarafından imzalanır.

  IMFPA, NCNDA in farklı bir modelidir.Aralarında büyük bir fark yoktur.

 


Kaynak : www.girisimciyim.org

Global İhracathizmetleri.com , İŞGED Üyesi ve İŞGED İhracat danışmanıdır.

Bunlar ve aklınızdan geçen başka soruların cevapları ile farkında olduğunuz veya hiç düşünmediğiniz ihracata başlama nedenlerini arayın biz size sunalım.