İhracat rakamları kriz öncesine döndü


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Türkiye'nin ihracatı 10 aylık rakamlar itibari ile 2008'i yani kriz öncesini aşmış durumda. Madencilik ve doğalgaz sektörü bağlamında ihracat oranları memnun edici, bizim için motivasyon kaynağı" dedi.
Naturel Stone 7. Uluslararası Mermer Doğal Taş Ürünleri ve Teknoloji Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. 25-28 Kasım günlerini kapsayan fuarın açılış törenine Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçılar Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki ile İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özer katıldı.
Mermer sektörünün ilgiyle izlediği törende konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Naturel Stone'un dünyanın önemli mermer fuarlarından biri olduğunu söyledi.
İhracattaki gelişmelerden memnuniyetle bahseden Büyükekşi, 2010 sonunda Türkiye ihracatının 111 milyar doları bulacağını vurguladı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi konuşmasına şöyle devam etti: "Doğaltaş ve mermer binlerce yıldır insanlık medeniyetinin içerisinde yer alıyor. Doğaltaşlar, çok farklı medeniyet tarafından anıt ve görkemli yapıtlarında kullanıldılar. Günümüzde de doğaltaşa ve mermere olan bu ilgi giderek artış gösteriyor. Birçok konuda olduğu gibi Türkiye doğaltaş konusunda çok zengin. Türkiye, geniş renk, desen çeşitliliği ve kaliteli ürünleriyle doğaltaş sektörünün öncü ülkelerinden birisi. Türkiye’nin çok eskiye dayanan bir doğaltaş kültürü var.
"Son 10 yıl içerisinde Türk doğaltaş sektörü, büyük bir atılım gerçekleştirdi. 2008 yılına kadar İtalya’dan sonra dünya ikincisi olan ülkemiz, 2008’nde bu yana dünya lideri oldu. Bugün burada açılışını yaptığımız 7. Natural Stone fuarı ile sektörün gelişimine ivme kazandıracağız. Bu fuarda Türk üreticilerinin ve ihracatçıların ulaştığı noktayı herkese göstereceğiz. Artık üreticilerimiz katma değerli ve işlenmiş ürünlere yöneliyor. Çünkü hepimiz biliyoruz ki günümüzün rekabet koşullarında ayakta kalabilmenin önemli şartı artık bu. AR&GE yapacağız. ÜR&GE’ye yöneleceğiz. İnnovasyona önem vereceğiz. Teknoloji kullanımını arttıracağız. Bu kavramlara eğildikçe daha fazla katma değeri yüksek ürünler ihraç edeceğiz.
"Sektörün ihracatı artmaya devam ediyor. İçeride ve dışarıda karşılaştığımız tüm olumsuzluklara rağmen ihracat tempomuz aynı hızla devam ediyor. Kurların geldiği seviyeler malum. Kurlara rağmen ihracatçılarımız rekabet güçlerini koruyorlar. İhracatçılarımız Türkiye’nin moral deposu olmaya devam ediyor.
"Salı günü Ankara’daydık. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile görüştük. Çok kıymetli bakanlarımızla bir araya geldik. Muhalefetin değerli liderleri Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli’yi ziyaret ettik. İhracatçılarımızın karşılaştıkları sorunları tüm kurumlara aktardık. Çözüm önerilerimizi ortaya koyduk. Büyük bir memnuniyetle ihracatın partiler üstü olduğuna herkesin hem fikir olduğunu gördük. Çünkü ihracat Türkiye’nin meselesi.
"İşte bu yüzden tüm kurumlardan ihracatçımızı desteklemeye devam etmelerini istiyoruz. İhracatçının karşılaştığı sorunların çözülmesini istiyoruz. İhracatçının gösterdiği başarıyı takdir ediyoruz. İhracatçımız tüm olumsuzluklara rağmen ülkesi için üretmeye ve ihraç etmeye devam edecektir."

www.tim.org.tr


  • "info@ihracathizmetleri.com" mail adresinden bize ulaşabilir,
    Soru ve görüşlerinizi bize iletmek veya bilgi almak için Lütfen bize 0212 551 34 44 no'lu telefondan ulaşınız !


Global İhracathizmetleri.com , İŞGED Üyesi ve İŞGED İhracat danışmanıdır.

Bunlar ve aklınızdan geçen başka soruların cevapları ile farkında olduğunuz veya hiç düşünmediğiniz ihracata başlama nedenlerini arayın biz size sunalım.