Dış Ticaret Hizmetleri


Marka Danışmanı: Marka Olmak

...Neden “marka olmak “ gereklidir?

...“Marka olmak “  ürünleri çok karla satmak  mı demektir?

...En kolay  ne zaman marka olunur?

...En kolay nasıl marka olunur?

...Marka olmuş rakiplerim var iken, nasıl marka olabilirim?

...Marka olabilmem için düşünce sistemimi nasıl degiştirmeliyim?

...Dünya markası olmak  için ne yapmalıyım?

...Markanın devamlılığını nasıl sağlarım?

...Marka olmak için İnternetten nasıl  faydalanabilirim?

 ...İşe yarar slogan ne demektir?

 

... Neden "marka olmak"  gereklidir?
- Firmanızın, 20 yıl sonra ayakta kalmaiçin. 

...“Marka olmak “  ürünleri çok karla satmak  mı demektir?

- Hayır çok karlı satmanız demek değildir, sadece diğer ürünlerden fiyatı yüksek olabilir, çünkü marka olabilmeniz için gereken maliyeti karşılamanız için biraz yüksek fiyata satmanız gerekebilir.

 

...En kolay  ne zaman marka olunur?

- Ürün grubunuzda,   başka hiçbir marka olmadığı zaman.

 

...En kolay nasıl marka olunur?

- Kaliteli ürüterek ve müşterinizi memnun ederek.

 

...Marka olmuş rakiplerim var iken, nasıl marka olabilirim?

- Ürününüze , en azından , rakibibizde olmayan ve müşterinizin hoşuna gidecek artı bir özellik ekleyerek.

Fiyatınızı da rakibinizden yaklaşık yüzde on az yapabilirseniz şansınız yüksek demektir.

 

...Marka olabilmem için düşünce sistemimi nasıl degiştirmeliyim?

- Kendinizi ürününüzü alan kişinin yerine koyun , hangi şartlarda ve nasıl bir  ürün aldığınızda daha çok memnun olacağınızı  düşünün.

Başka bir deyişle , MÜŞTERİNİZİN   AVUKATI   , SİZ OLUN.

 

...Dünya markası olmak  için ne yapmalıyım?

-Benim tavsiyem, önce, ilçenizde marka olmanız gerekir, sonra şehrinizde, daha sonra ülkenizde,  sonra sizin, Türkiye nin kültürüne en uygun  başka bir ülkede ve böylece ülkeleri çoğaltarak dünya markası olabilirsiniz.

Bir anda dünya markası olmak istiyorsanız, dünyada  tek olan bir ürününüz olması gerekir, tabiki tanıtım ve  teslimatı ayarlamak şartıyla.

 

Yada farklı bir yaklaşımla, daha çok masraflı  fakat  daha kısa sürede  marka olmanıza yarayacak yöntem ise: Ürün grubunuzda marka , hangi ülkeye ait ise, o ülkeye gidin ve orda yeni bir marka oluşturun, satışlarınıza orada başlayarak ,marka olma çalışmalarınıza  o ülkeden başlayabilirsiniz. Ürününüzü  Türkiye de üretip yabancı ülke markası ile satmanız , maliyet açısından sizin için bir avantaj olabilir.

Örnek olarak , Fransada bir tekstil markası oluşturup, üretimini Türkiye de yapıp, pazarlama ve tanıtım çalışmalarını Türkiye den ,internet üzerinden yapıyor olmanız , maliyetlerinizi çok düşürebilir ve rakiplerinize karşı avantaj yakalayabilirsiniz.

 

 

...Marka nın devamlılığını nasıl sağlarım?

- Teknolojik ürünlerde , sürekli yenilenmeniz gerekir, yeni özellikler daha  kaliteli ürün ler.

Gıda sektöründe , yeni tatlar, sürekli yeni sunum şekilleri.

Tekstil , modellerinizini çalınmasından korkmadan , yaptığınız modellerin başkaları tarafından çalınması  yani modada öncü olamaya devam etmeniz gerekir.

 

...Marka olmak için İnternetten nasıl  faydalanabilirim?

( bu bölüm markanıza ait bir web sitesi olduğu varsayılarak yazılmıştır. Dikkat ediniz, firmanınıza ait web sitesi demiyorum)

- İnternet son yüzyıldaki en önemli gelişmelerden biridir ve daha gelişme aşamasındadır. Fakat bu haliyle bile bizle müthiş fırsatlar  sunmaktadır.

İnternetin gelişimini takip ederek marka oluşturmada nasıl faydalanabileceğimizi sürekli araştırmamız gerekmektedir.

 İlk aklıma gelen , markanızı daha da güçlendirmek için müşteri  gruları oluşturulabilinir. Markanızın  web sitesine koyacağınız ,üyelik sistemiyle sağlayabilirsiniz( firmanızın web sitesi değil).

 

Müşterilerinize ,markanız  hakkında bazı anketler yaparak , ürünlerinizi geliştirmede onlarında  fikirlerini sorabilirsiniz.Gelişen fikirleri uyguluyarak ,ve bu uygulamayı da müşterilerinize duyurarak  onlarda sahiplenme duygusu oluşrurabilirsiniz.

 

Marka ürünlerinizi alan müşterilerinize vereceğiniz , şifre ile , web sitenizde sunacağınız ücretsiz hizmetleriden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Marka ürünlerinizi kullanan müşterilerin sitenize üye olmasını sağlayıp, onlara belli statüler verebilirsiniz , ve bu statüler için bazı logolar hazırlayıp yakalarına takmaları için cesaretlendirebilirsiniz.Böylece hem o kişiyi markanıza bağlamış ve aynı zamanda reklam yapmış olursunuz.

 

Web sitenizde , sloganınıza vereceğiniz animasyon la ,manasının müşterinin  bilinçaltına yerleşmesini sağlayabilirsiniz. Tabiki markanızın sloganı işe yarar bir slogan ise.

 

 ..."İşe yarar slogan" ne demektir?

 -  işe yarar slogan , kısaca ürünüzün özeti olan ve müşteriye istediğini aldığını hissetiren, müşterinin biliçaltıda " evet , bende böyle birşey almak istiyorum " dedirten kelime grubudur. Piyasada ,işe yaramayan sloganı olan  birçok firma var.

   Bence , işe yarar bir slogan , markanın bilinirliğini arttırdığı gibi, satışlarda en azından %5 arttıracağı kanaatindeyim.

  (Belkide , ileride , insanlar iyi sloganlar bulup , bunları tescilleyip daha sonrada  marka sahiplerine satacaklar , diye düşünüyorum.)

 

 

 Yusuf    Ertürk

  Elektronik müh.

NOT: Sorularınızı  info@ihracathizmetleri.com  adresine gönderebilirsiniz.

 

NOT:  Bu sayfadaki yazı  Yusuf Ertürk'e aittir. Bu yazıyı , yada bir kısmını  kaynak olarak  Yusuf  Ertürk ve www.ihracathizmetleri.com  u göstererek kullanabilirsiniz. Eğer kaynak göstermeden kullanırsanız ,Bu marka olmanızı engeller.

 

 www.ihracathizmetleri.com

Marka olmak için  aşağıdaki  kitabı okuyabilirsiniz yada bir marka danışmanı ile anlaşabilirsiniz.Tavsiyem birden fazla danışman ile çalışmanızdır.
Kitap hakkında detaylı bilgi için  resme tıklayınız.

Marka Oluşturmanın 22 Kuralı
Laura Ries / Al Ries


Global İhracathizmetleri.com , İŞGED Üyesi ve İŞGED İhracat danışmanıdır.

Bunlar ve aklınızdan geçen başka soruların cevapları ile farkında olduğunuz veya hiç düşünmediğiniz ihracata başlama nedenlerini arayın biz size sunalım.